Fair play - ​Porozuhodné príbehy slovenských aktérov, alebo fair play v praxi

FAIR PLAY ČIN V ČESKEJ EXTRALIGE STOLNÉHO TENISU
Moment nastal ve 2. finále, kdy domácí DTJ Hradec Králové prohrávalo s Havlíčkovým Brodem 1:3 na zápasy (utkání se hraje do 4. dosaženého bodu). Ve čtvrté dvouhře nastoupili proti sobě právě Ľubomír Pištej a Pavel Širuček. Utkání hrané na 3 vítězné sety se lámalo za stavu 1:1 na sety a 11:11. Právě v tu chvíli proběhla delší výměna, která skončila nepatrným škrtnutím o zadní hranu stolu na straně hráče Pišteje. Rozhodčí si drobné teče o stůl ale nevšimli a přidělili chybně bod Pištejovi (měli za to, že míč z rakety Širučka šel do outu).
Ľubomír Pištej následně informoval rozhodčí o tom, že míč škrtnul o zadní hranu a opravil jejich rozhodnutí. Ti změnili stav utkání.
Pavel Širuček nakonec dovedl tímto utkáním celé 2. finále do vítězného konce. Havlíčkův Brod tak srovnal finálovou sérii na 1:1. Celé finále potom Havlíčkův Brod vyhrál 3:1.
Videosestřih 2. finále (zmiňovaný moment v čase 3:20 ): https://www.youtube.com/watch?v=6Tl6QHA8yW8

RYTIERSKOSŤ FUTBALISTOV PRED NENÁVISTNÝMI FANÚŠIKMI
V 1. kole Pohára európskych majstrov 1992/93 sa oba zápasy medzi futbalistami Slovana Bratislava a maďarského Ferencvárosu Budapešť odohrali vo veľmi napätej a neznášanlivej atmosfére medzi oboma nevraživými fanúšikovskými tábormi. Po policajnom zásahu v Bratislave proti "tvrdému jadru" fanúšikov Ferencvárosu sa v odvete očakávalo "peklo". Hráči oboch tímov však svojím správaním na ihrisku neposkytli ani najmenšiu zámienku pre neprístojnosti na tribúnach a obojstranne prispeli k tomu, že prvý aj druhý zápas sa odohrali a dohrali bez incidentov na hracej ploche. Správanie hráčov oboch družstiev bolo v decembri 1992, tesne pred rozdelením ČSFR, ocenené zvláštnou cenou predsedníčky Čs. olympijského výboru. "Zvláštna cena fair play pre oba tímy ma trošku prekvapila, pretože si myslím, že my hráči musíme hrať a starať sa o loptu, a nie si všímať veci naokolo, ale vzhľadom na atmosféru okolo týchto dvoch zápasov je takéto ocenenie asi oprávnené," povedal po prebratí ceny na vyhlasovaní cien Klubu fair play ČSOV v Bratislave brankár futbalistov Slovana Alexander Vencel ml.
 
STOLNÁ TENISTKA VO FINÁLE ME JUNIORIEK PRIZNALA BOD SÚPERKE, HOCI BY NÍM VYHRALA SET
Slovenská reprezentantka v stolnom tenise Zuzana Poliačková vo finále dvojhry na juniorských ME v Ľubľani 1993 proti Francúzke Boileauovej za stavu 26:25 vo svoj prospech v 1. sete priznala súperke bod, ktorý rozhodcovia nepostrehli (pôvodne bod aj víťazstvo v sete priznali Poliačkovej). Po geste hráčky ŠKST Sporiteľňa Bratislava rozhodcovia svoj výrok opravili. Bratislavčanka zápas napokon vyhrala a stala sa juniorskou majsterkou Európy. Jej príkladný čin ocenil Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelením čestného diplomu a Klub fair play SOV Cenou Slovenského olympijského výboru.
 
TRIATLONISTA V BOJI O DOMÁCI TITUL NEVYUŽIL ZRANENIE NAJVÄČŠIEHO SÚPERA
Na majstrovstvách Slovenska v šprintérskom triatlone v roku 1996 v Lučenci sa trojnásobný majster Slovenska Michal Kunic príkladne zachoval voči svojmu najväčšiemu súperovi Gabrielovi Baranovi. V záverečnom behu na 5 km Baran, ktorý 80 metrov pred cieľom tesne viedol pred Kunicom, spadol a ďalej bol schopný len krívať. Kunic však nevyužil hendikep súpera a namiesto ponúkajúcej sa šance prišiel do cieľa iba voľným krokom za ním. "Baran bol v tento deň lepší," vysvetlil svoje počínanie po pretekoch Michal Kunic. Tento čin ocenil Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelením čestného diplomu a Klub fair play SOV Cenou fair play.
 
MLADÝ DŽUDISTA NA MEDZINÁRODNOM TURNAJI NECHCEL VÍŤAZSTVO ZÁSLUHOU CHYBY ROZHODCOV
Džudista Sokola Bratislava Alexander Inczédi bol v poslednom kole Alpskopanónskej ligy mládeže 1997 v rakúskom Mattersburgu v kategórii mladších žiakov vyhlásený za víťaza v dôsledku chybného verdiktu rozhodcov. Pri vyhlásení víťazov však zvesil zo svojej hrude zlatú medailu a zvesil ju na krk vedľa stojaceho strieborného športovca. Zároveň ho vytiahol na najvyšší stupeň, pričom sám zostúpil nižšie. Tento čin ocenil Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelením čestného diplomu a Klub fair play SOV Cenou slovenského olympijského výboru.
 
HOROLEZEC SÁM ZACHRÁNIL V ŠESŤTISÍCOVEJ VÝŠKE JAPONSKÉHO KOLEGU
Slovenský horolezec Michal Kriššák v júni 1999 pri zostupe z Mt. McKinley na Aljaške vo výške zhruba 6000 m našiel krajne vyčerpaného Japonca Šigera Tamoiho. Zachránil mu život tým, že ho striedavo niesol a podopieral, pričom mu neustále dodával aj psychické sily. Nikto z horolezcov, ktorých stretli, im nebol ochotný pomôcť. Tento čin ocenili v tamojšom národnom parku udelením titulu Záchranca roka. Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelil Michalovi Kriššákovi (inak synovi niekdajšieho špičkového horolezca Milana Kriššáka, ktorý pred rokmi zomrel v Tatrách pri záchrannej akcii) čestný diplom CIFP a Klub fair play SOV Cenu Slovenského olympijského výboru.
 
LYŽIAR NECHTIAC ZLOMIL PALICU SÚPEROVI A POTOM HO NECHAL VYHRAŤ
Na otvorených letných majstrovstvách ČR v severskej kombinácii v roku 2000 v Lomnici nad Popelkou v behu na kolieskových korčuliach v stúpaní do vrchu slovenský reprezentant Michal Pšenko predbehol viacero českých pretekárov, až sa dopracoval na úroveň vedúceho Jana Maturu. Keď ho predbiehal, Matura nedopatrením vložil svoju palicu do dráhy jeho lyže a Pšenko mu ju zlomil. Krátko pred cieľom sa Pšenko následne ocitol na čele a súper bez palice už nemal žiadnu šancu na víťazstvo. A pretože mu on, aj keď nechtiac, zlomil palicu, zastal tesne pred cieľom a nechal Maturu prebehnúť métou na prvom mieste. Tento čin ocenil Klub fair play SOV Cenou Slovenského olympijského výboru.
 
HOKEJISTA ŽIADAL POUKÁZAŤ ČASŤ JEHO PRÍJMU V NHL NA TRENČIANSKU MLÁDEŽ
Slovenský reprezentant v ľadovom hokeji Róbert Švehla pri podpise svojej zmluvy na sezónu 2002/03 s klubom NHL Toronto Maple Leafs inicioval finančnú výpomoc pre výchovu mladých hráčov v Dukle Trenčín, kde hokejovo vyrastal. Znížil sa mu tým výrazne vlastný príjem, časť z neho išla na základe zmluvy na podporu trenčianskej hokejovej mlade. Klub fair play SOV ocenil tento čin udelením Ceny predsedu Slovenského olympijského výboru.
 
NAMIESTO DOSIAHNUTIA VRCHOLU OSEMTISÍCOVKY ZÁCHRANA POĽSKÉHO HOROLEZCA
V roku 2005 sa pri pokuse o výstup na vrchol himalájskeho Broad Peaku ťažko zranil poľský horolezec Artur Hajzer. Komplikovaná zlomenina nohy vo výške 7800 metrov nad morom znamená vo väčšine prípadov takmer istú smrť. S týmto sa však nedokázala zmieriť dvojica Slovákov Martin Gablík a Rudolf Bošjak. V čase, keď sami mali vrchol Broad Peaku už takmer na dosah, neváhali vzdať sa svojho cieľa len preto, aby s vypätím všetkých síl zniesli zraneného Poliaka zo zóny smrti až do základného tábora. Športové ciele išli bokom, hlavnú úlohu zohrala ľudskosť, súdržnosť a solidarita. Tento čin ocenilo Európske hnutie fair play (EFPM) v roku 2006 diplomom a plaketou EFPM.
 
PRIZNANIE MLADÉHO HRÁČA CURLINGU V BOJI O POSTUP DO SEMIFINÁLE ME JUNIOROV
Na majstrovstvách Európy juniorov 2006 v curlingu v zápase Slovenska s Českom člen Curling Clubu Poprad Tomáš Pitoňák ako kapitán slovenského tímu upozornil rozhodcov na porušenie pravidiel z našej strany. V zápase, v ktorom ešte slovenské družstvo malo šancu na postup do semifinále, sa náš hráč nedopatrením dotkol svojho kameňa, ktorý sa posunul a zastavil v strede kruhov. V dôsledku tohto porušenia pravidiel, ktoré si nevšimli rozhodcovia ani hráči súpera, družstvo Slovenska získalo body. Po upozornení Tomáša Pitoňáka na porušenie pravidiel rozhodcovia body tímu Slovenska následne odobrali. Do semifinále napokon postúpilo družstvo Česka. Svetová curlingová federácia tento čin ocenila zlatou medailou fair play, Európske hnutie fair play v roku 2007 diplomom a plaketou EFPM.
 
MOTORISTA OHROZIL ŠANCU NA SVOJ DOBRÝ VÝSLEDOK, ABY ZÁCHRANÁRI NAŠLI JEHO SÚPERA
Dlhoročný popredný slovenský motocyklista a exmajster sveta v súťažiach enduro Jaroslav Katriňák prejavil hlboký zmysel pre ľudskosť počas 29. ročníka Rely Lisabon - Dakar v roku 2007. Po tom, čo objavil v púšti telo mŕtveho juhoafrického pretekára Elmera Symonsa, zavolal pomoc a zostal pri mŕtvom súperovi, až pokiaľ nepriletel vrtuľník záchrannej služby, hoci si tým ohrozil šancu na dobrý výsledok. Európske hnutie fair play v roku 2007 ocenilo tento čin diplomom a plaketou EFPM.

KRASOKORČULIARSKA POMOC SÚPEROM ZO ZAHRANIČIA
Cenou Medzinárodného výboru fair play UNESCO (CIFP) za príkladný čin za rok 2011 bol ocenený slovenský krasokočuliarsky pár Nikola Višňová – Lukáš Csölley. Mladý pár sa príkladne zachoval na juniorských majstrovstvách sveta v juhokórejskom Gangneungu. Ponúkli tam nezištne pomoc českým súperom Karolíne Procházkovej a Michalovi Češkovi, ktorým meškala batožina. Pomoc v podobe požičania krasokorčuliarskeho výstroja sa však napokon nedala realizovať, pretože oba páry vyžrebovali do rovnakej rozjazdy. „Pred krátkym programom sme našich českých súperov zazreli smutne sedieť na tribúne. Pýtali sme sa ich, čo sa stalo. Vraveli, že im nedošla batožina a nemajú v čom jazdiť. Keď sa náš tréner spýtal, kto by im mohol požičať korčule, ponúkli sme sa, že im pomôžeme my. Michal Češka síce má o trochu menšiu nohu ako ja, ale jazdiť by v mojich mohol. Keď už nie preteky, tak aspoň tréningy. Aj Karolíne Procházkovej by Nikoline korčule zrejme pasovali. Keby mali možnosť odskúšať si v našich korčuliach tréningy, pravdepodobne by v nich zvládli aj súťaž. Chýbali im, samozrejme, aj kostýmy, ktoré mali tiež v meškajúcej batožine, ale korčule boli rozhodujúce. Lenže všetko padlo, keď nás vyžrebovali do spoločnej rozjazdy. Pomôcť sa im napokon nedalo a na súťaž nemohli nastúpiť. Batožina im prišla deň po krátkom programe,“ objasnil Lukáš Csölley, čo sa vlastne stalo. Mimochodom, návrh na ocenenie Višňovej a Csölleya zaslali rodičia českého páru.
 
PRÍKLAD “DOMINÁTORA”, KTORÝ V REPREZENTÁCII VŽDY VYDÁVAL ZO SEBA MAXIMUM
Tenista Dominik Hrbatý, svojho času semifinalista grandslamového turnaja Roland Garros a dvanásty hráč sveta, si získal srdcia našej verejnosti predovšetkým mimoriadne obetavými výkonmi, ktoré predvádzal v reprezentačných farbách a zároveň ako mimoriadny príklad pre mládež. Hráč, ktorý sa tenisom očividne bavil, Slovensko reprezentoval v rokoch 1996 – 2009. Ako líder doviedol tím Slovenska roku 2005 do finále Davisovho pohára, čo mu vynieslo titul Športovca roka. Bol aj člen tímu Slovenska, ktorý roku 2000 vyhral Svetový pohár. Európske hnutie fair play mu udelilo diplom EFPM, na ktorom sa uvádza, že ho dostal za dlhoročné príkladné vystupovanie na poli športu a za pokračujúcu prácu s deťmi, ktoré inšpiruje ideálmi olympizmu a fair play. “Vždy som miloval tímové súťaže, pretože sme boli skvelá partia. Ja som v daviscupových zápasoch bojoval aj za ostatných chalanov a na druhej strane celý tím ľudí pracoval na tom, aby som ja hral dobre. Bolo to úplne iné ako na turnajoch, na ktoré som chodil len s trénerom. Okrem toho som vedel, že slovenský divák má v týchto zápasoch jedinú šancu vidieť nás v súbojoch so svetovými hráčmi. To ma skvele motivovalo a snažil som sa robiť našim ľuďom radosť,” vyznal sa Dominik Hrbatý po prevzatí diplomu zo vzťahu k reprezentácii, za ktorý si ho ľudia zamilovali.
 
PRÍKLADY AJ VO VYPÄTÝCH FINÁLOVÝCH DEJSTVÁCH HOKEJOVEJ EXTRALIGY
Hokejisti HC Košice získali v sezóne 2008/2009 extraligový titul po desiatich rokoch, keď zdolali HK 36 Skalica 4:2 na zápasy. Duely finálovej série boli dramatické, ale niesli sa vo vzácnom duchu fair play. V treťom zápase v 33. min signalizoval hlavný rozhodca Kubuš dvojminútový trest za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou skalickému hráčovi Škadrovi, košický útočník Jaroslav Kmiť sa priznal, že ho do tváre netrafila hokejka Skaličana, ale zranil ho puk. "Finále je aj o fair play, nevidel som dôvod, aby som tak nespravil," uviedol Kmiť. V šiestom zápase zase za stavu 2:2 v 52. minute mohla Skalica po tretí raz získať výhodu presilovky piatich proti trom. Ku Kmiťovi si mal ísť na trestnú lavicu sadnúť ďalší košický hráč za vyhodenie puku za plexisklo. Miroslav Ďurák po debate so Žigmundom Pálffym, kapitánom skalického tímu, však rozhodcovi priznal, že vyhodený puk z košického pásma sa odrazil od jeho prilby.
Slovenský hokejista vo farbách HC Plzeň Tomáš Slovák aj vo vypätej atmosfére rozhodujúceho siedmeho zápasu finále českej extraligy 2012/13 proti HC Zlín predviedol pozoruhodnú rytierskosť. Len 14 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času za stavu 3:2 pre Plzeň sa priznal k tomu, že tečoval puk, ktorý skončil v hľadisku. Rozhodcovia si Slovákov teč nevšimli a pôvodne nariadili vhadzovanie v strednom pásme. Po rozhovore s hráčom však svoj verdikt zmenili a posunuli ho do obrannej tretiny Plzne. Súper krátko po buly vyrovnal a o víťazovi muselo rozhodnúť až predĺženie. Plzeň nakoniec zásluhou Martina Straku v druhom predĺžení rozhodla a získala svoj premiérový extraligový titul. „Nechcel som mať pocit, že Plzeň získala prvý titul podvodom. Viem, že v dnešnej dobe ľudia na takéto reči neveria. Veľa z nich ma považovalo za blázna, ale takto to malo byť. Ak by sa situácia zopakovala, tak by som postupoval rovnako. Prišiel za mnou rozhodca a ja som mu povedal, ako to bolo. Viem, že to celá republika pozerala v televízii, nemohol som podvádzať. Verím, že mnohí z tých, ktorí moje gesto nepochopili, mi časom odpustia. Ja som už raz taký, pretože mám zmysel pre spravodlivosť. Úplne rovnako by som sa zachoval, aj keby sme hrali s kamarátmi futbal na malom ihrisku. Skrátka rád víťazím, ale nie za každú cenu. Človek má konať tak, aby sa vedel potom pozrieť do zrkadla. Keby som sa zachoval nečestne, trápilo by ma to, " povedal hokejista, ktorý za tento čin získal najvyššie slovenské, české i európske ocenenie fair play.

STOLNÝ TENISTA VO FINÁLE EXTRALIGY V ZLOMOVEJ CHVÍLI PRIZNAL BOD SÚPEROVI
V 2. finále play-off českej extraligy mužov 2013/14 v stolnom tenise hráč DTJ Hradec Králové, reprezentant Slovenska Ľubomír Pištej, priznal v prospech súpera Pavla Širučka z tímu Havlíčkovho Brodu loptičku, ktorú rozhodcovia prehliadli. Stav zápasu, ktorý sa hrá do štvrtého dosiahnutého bodu, bol  tom čase 3:1 pre Havlíčkův Brod. V piatom súboji dňa za stavu 1:1 na sety a 11:11 v druhom sete (hrá sa na tri víťazné) po jednej výmene loptička z rakety Širučka nepatrne škrtla o hranu stola na Pištejovej strane. Rozhodcovia si drobný dotyk loptičky o stôl nevšimli, považovali to za aut a priznali bod Pištejovi. Slovenský reprezentant však rozhodcov hneď upozornil, že loptičky od súpera sa dotkla stola, a teda bola dobrá. Rozhodcovia zmenili verdikt a súper zakrátko vyhral set a potom aj celý zápas. Havlíčkův Brod tým vyrovnal stav finálovej série na 1:1 a napokon ju vyhral 3:1. Pozoruhodné Pištejovo gesto v duchu fair play teda prišlo v zlomovej chvíli.